Plus uruchomił VoLTE w roamingu międzynarodowym

Użytkownicy wszystkich rodzajów ofert w sieci Plus (abonament, mix i na kartę) mogą korzystać w roamingu międzynarodowym z połączeń głosowych w technologii VoLTE.

VoLTE w roamingu międzynarodowym w Plusie jest już dostępne w dwóch sieciach: AT&T w Stanach Zjednoczonych oraz Elisa w Finlandii. Rozwiązanie będzie sukcesywnie rozszerzane na kolejne sieci partnerów międzynarodowych.

VoLTE, czyli Voice over LTE, to stosowane już od pewnego czasu rozwiązanie pozwalające na przesyłanie głosu poprzez technologię Internetu LTE. Takie połączenie jest zestawiane szybciej, a jakość dźwięku lepsza.

Plus wdraża technologię VoLTE w roamingu międzynarodowym

Voice over LTE jest pewnym standardem w połączaniach krajowych i staje się powszechniejsze w roamingu międzynarodowym. Wynika to z odchodzenia przez operatorów komórkowych z dotychczas używanej w komunikacji głosowej sieci 2G i 3G. Proces ten ma już miejsce w sieci AT&T w USA.

Jak skorzystać z roamingu VoLTE?

Klienci Plusa muszą posiadać:

  • odpowiedni telefon obsługujący technologię LTE z obsługą roamingu VoLTE,
  • kartę SIM LTE (USIM),
  • aktywną usługę VoLTE w kraju,
  • aktywny roaming międzynarodowy.

Obecnie z usługi roaming VoLTE w Plusie można korzystać na smartfonach:

  • Samsung z systemem Android12 i wyżej;
  • iPhone z systemem IOS 15.4 lub wyższym.

Usługa roaming VoLTE jest bezpłatna. Opłaty za połączenia i SMS-y/MMS-y są naliczane zgodnie z cennikiem oferty klienta, tak samo jak w tradycyjnym roamingu 2G/3G.

Zużycie transmisji danych na potrzeby połączeń głosowych i SMS-ów w roamingu VoLTE nie powoduje naliczenia opłat za transmisję danych w roamingu. Nie powoduje też pomniejszenia pakietów danych przysługujących w roamingu. Nie wlicza się również do „Limitera DATA w roamingu” i z usług tych będzie można korzystać nawet, gdy limiter zablokuje transmisję danych w roamingu.

Rozwiązanie VoLTE w roamingu międzynarodowym zostało już wdrożone w dwóch sieciach

W sieci AT&T USA połączenia głosowe (wykonywanie i odbieranie) są dostępne tylko poprzez VoLTE lub komunikatory OTT (Messenger, WhatsApp, Signal itp.). W fińskiej sieci Elisa oprócz VoLTE jest dostępna klasyczna usługa połączeń głosowych w roamingu w technologii 2G/3G.

Sieć Plus informuje w komunikacie o planowanym poszerzeniu zasięgu roamingu VoLTE o kolejne sieci. Trwają również prace nad powiększeniem bazy telefonów, z których można korzystać z tej usługi.

Więcej informacji na stronie https://www.plus.pl/volte

źródło: Plus