UKE: Od 30 kwietnia nowe opłaty roamingowe w UE

Od soboty nastąpi ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej, dzięki temu za połączenia roamingowe możemy płacić mniej – informuje w komunikacie Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Od 30 kwietnia 2016 r. za połączenia roamingowe możemy płacić mniej. Wszystko m.in. dzięki staraniom Polski aby ujednolicić i obniżyć koszty połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej. W ramach tej inicjatywy podjęto prace nad wprowadzeniem takiego mechanizmu naliczania opłat, który byłby prosty dla użytkownika a zarazem przyniósł obniżkę cen połączeń roamingowych. Osiągnięcie tego celu rozłożono na dwa lata, co  oznacza, że kolejne zmiany nastąpią 15 czerwca 2017 r.

Stawki za usługi w roamingu nie będą wyższe niż obecnie. Należy wręcz spodziewać się obniżek cen za poszczególne usługi ponieważ przeniesiono „krajową cenę detaliczną”, czyli stawkę jaką płaci abonent telefonii mobilnej w kraju, na roaming. Do niej może zostać doliczona tzw. dopłata czyli sztywno ustalona stawka za poszczególne usługi;
przykład:

  • minuta rozmowy telefonicznej w kraju kosztuje np. 0,29 zł,
  • operator może doliczyć dopłatę za minutę połączenia wychodzącego 0,25 zł,
  • to abonent za minutę połączenia wychodzącego w roamingu zapłaci 0,54 zł.

Wysokość stawek za poszczególne usługi w roamingu jest ściśle powiązana z posiadanym planem taryfowym. Stała natomiast jest wysokość dopłat przedstawiona poniżej.

Maksymalna opłata dodatkowa w roamingu:

  • Połączenia wykonane za 1 minutę – 0,25 zł,
  • SMS – 0,10 zł,
  • MMS – 0,25 zł,
  • Przesyłanie danych za 1 MB – 0,25 zł.

Koszt minuty połączenia odebranego jest stały niezależnie od posiadanego planu taryfowego i wynosi 0,05 zł. Ważne jest również, że klienci mogą wybrać inną taryfę roamingową. Oznacza to, że jeżeli abonent jest zadowolony z wykupionego pakietu – może z niego korzystać, a po wyczerpaniu pakietu kupić kolejny lub przejść na rozwiązanie opisane powyżej. Abonent ma również prawo do dowolnego przechodzenia między taryfami roamingowymi, a zmiana taka powinna odbyć się w ciągu jednego dnia roboczego.

W okresie docelowym, tj. od dnia 15 czerwca 2017 r., opłata dodatkowa, o której mowa powyżej nie będzie pobierana, a operator będzie rozliczał połączenia wg krajowej ceny detalicznej.

Autor: Kuba Stefanik/Abonamenty.pl
źródło: UKE