Orange wprowadza biometrię głosową na infolinii

Uwierzytelnianie za pomocą głosu jest już dostępne dla klientów Orange korzystających z infolinii.

Od teraz zamiast podawać kod klienta lub odpowiadać na pytania weryfikacyjne, wystarczy porozmawiać z Maxem lub z doradcą. W ten sposób klient zostanie rozpoznany.

Biometria głosowa jest nie tylko szybsza i łatwiejsza niż inne sposoby weryfikacji, ale także bardziej bezpieczna.

Skorzystanie z nowej metody weryfikacji wymaga jednorazowej zgody klienta

Zgodę można wyrazić podczas rozmowy z Maxem, czyli sztuczną inteligencją pracującą na infolinii operatora, podczas połączenia z doradcą, w aplikacji Mój Orange lub w salonie. Klienci mogą zrobić to także podczas podpisywania nowej umowy lub aneksu do istniejących usług.

Po uzyskaniu zgody w systemie powstaje tzw. voice print, czyli indywidualna, unikalna dla każdego klienta głosowa wizytówka, stworzona na podstawie wcześniejszych, zweryfikowanych nagrań rozmów z infolinią.

W procesie weryfikacji system porównuje głos dzwoniącego klienta z voice printem

Przy kolejnych połączeniach wystarczy opisać, w jakiej sprawie się dzwoni, aby przejść proces uwierzytelnienia biometrycznego. System nie wymaga wypowiadania sztucznych fraz, wystarczy naturalna rozmowa. Dopasowanie opiera się na charakterystyce głosu – nawet w przypadku choroby, czy upływu czasu, będzie on rozpoznany. Podczas rozmowy z infolinią warto zwrócić uwagę, aby w tle nie było słychać głosów innych osób.

Uwierzytelnianie głosem jest dodatkową możliwością. Klienci nadal mogą korzystać z dotychczasowych sposobów weryfikacji. Mogą także wycofać udzieloną zgodę. Wówczas voice print zostanie usunięty.

biometria głosowa na infolinii orange, jak skorzystać, infografika - weryfikacja głosem jest bezpieczna

źródło: Orange