Parlament Europejski zdecydował o zniesieniu roamingu wewnątrz UE

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek (03.04) za zniesieniem opłat za roaming od 15 grudnia 2015 r. oraz za otwartym i neutralnym internetem. Chodzi m.in. o to, by dostawcy internetu nie mogli utrudniać użytkownikom dostępu do komunikatorów internetowych, np. Skype’a.

„Europosłowie wprowadzili poprawkę, która znosi opłaty roamingowe naliczane przy wykonywaniu połączeń telefonicznych, wysyłaniu wiadomości tekstowych oraz używaniu mobilnego internetu, za granicą, na terenie Unii Europejskiej, od 15 grudnia 2015 roku” – podano w czwartkowej informacji PE. Jeśli usługi te zostaną jednak wykorzystane w sposób „nieodpowiedni lub stanowiący nadużycie”, europosłowie pozostawiają firmom telekomunikacyjnym możliwości naliczania dodatkowych opłat.

„Zanim to nastąpi, już w lipcu tego roku ceny detaliczne spadną po raz kolejny” – podkreśliła europosłanka PO Róża Thun. Podała, że za połączenie wychodzące zapłacimy nie 1,22 zł, a 97 groszy, za połączenia przychodzące 26 groszy zamiast 36, a za transfer 1 MB danych 1,02 zł zamiast 2,30. „To są oczywiście ceny maksymalne. Faktyczne ceny w ofertach powinny być dużo niższe” – podkreśliła.

Ponadto, gdyby przepisy zostały przyjęte w proponowanej przez PE formie, „dostawcy internetowi nie byliby w stanie blokować lub spowalniać wybranych usług internetowych z przyczyn ekonomicznych lub jakichkolwiek innych”. Europosłowie chcą jasnych zasad zabraniających dostawcom internetu promowania jednych usług kosztem innych. PE powołując się na informacje unijnego regulatora rynku telekomunikacyjnego BEREC podał, że kilku dostawców internetu utrudniało użytkownikom dostęp do Skype’a.

Dostawcy internetu wciąż będą mogli oferować usługi wymagające wyższej jakości połączenia, takie jak wideo na żądanie czy przechowywanie dużej ilości danych istotnych dla przedsiębiorstw w chmurze, pod warunkiem, że „usługi te nie będą zbytnio obciążały sieci i ograniczały dostępu lub jakości usług innych usługodawców” – przekonuje PE.

Eurodeputowani podkreślili także, że dostęp do internetu powinien opierać się na zasadzie „neutralności sieci”, co oznacza równe traktowanie całego ruchu w sieci, bez dyskryminacji, ograniczeń lub zakłóceń, niezależnie od nadawcy, odbiorcy, rodzaju, treści, urządzenia, usługi lub aplikacji.

źródło: PAP